Dining Seating
-
Strumford D119-630 Tall Swivel Barstool
(Dining Seating - Stools)Have a seat in sleek style with this upholstered swivel bar stool. Contemporary with a casual vibe, it's dressed to impress with a metal frame and a cushioned seat and back wrapped in gray faux leather. Along with the bar stool's smooth-gliding swivel, a pedestal allows you to adjust its height to accommodate your space.
$149.95
$249.95
Save $100.00
Ask an Expert- Documents
- Product specification
Specifications / Choose an option
| GENERAL | |
|---|---|
| Series Name | Strumford |
| Type | Stools |
| Height Type | Adjustable |
| Style | Contemporary |
| Color | Grey/Black |
| Material | Metal, Leather Match |
| Arm Chair | No |
| Assembly Required | No |
| Additional Information |
• Metal frame • Durable matte black powder coated finish • Foam cushioned seat and back with gray faux leather upholstery • Tightly-tailored channel stitching • 360-degree swivel seat • Adjustable-height pedestal • Footrest for added support • Adjustable height (min): 33.5" • Adjustable height (max): 42.5" • Adjustable seat height (max): 31.38" • Adjustable seat height (min): 21.88" • Adjustable footrest height (min): 5.38" • Adjustable footrest height (max): 15.13" |
| SEAT DIMENSIONS | |
| Seat Width | 16.38 inch(es) / 41.61 cm |
| Seat Height | 33.5 inch(es) / 85.09 cm |
| Seat Depth | 15.5 inch(es) / 39.37 cm |
| DIMENSIONS | |
| Width | 19.75 inch(es) / 50.17 cm |
| Height | 42.5 inch(es) / 107.95 cm |
| Depth | 19.75 inch(es) / 50.17 cm |
| Weight | 20.5 lb(s) / 9.3 kg |
| SHIPPING DIMENSIONS | |
| Width | 37.75 inch(es) / 95.89 cm |
| Height | 12.63 inch(es) / 32.08 cm |
| Depth | 21.38 inch(es) / 54.31 cm |
| Weight | 26.5 lb(s) / 12.02 kg |
| Volume | 2.95 cu. ft. / 0.08 cu. m. |
| WARRANTY | |
| Warranty | 365 days |
| UPC | |
| UPC# | 24052814699 |
-
$579.95
Save $240.00
$339.95
Mervannie PCD571-13 Square Dining Room Counter Table
(Dining Tables - Square)There’s contemporary style you love looking at and contemporary style you can comfortably live with. Have + More
